|
Verslag Rond-de-tafel “Mensen maken het verschil. Ook bij jou?” 15 september 2011 in Van Nelle Ontwerp Fabriek
PMtD heet 14 deelnemers uit bedrijfsleven en de publieke sector welkom op de 7e “Ruimte voor Vakmanschap” rond-de-tafel. Thema van deze sessie is leiderschap en het verschil maken. Wat is als leider nodig om mensen het beste uit zichzelf te laten halen? Waar sta je momenteel als leider en wat is jouw FIT-score? Antwoorden op deze vragen resulteren in een zelfgeformuleerde huiswerkopdracht die iedereen in praktijk gaat toepassen.
Na een ludieke kennismaking denken de deelnemers terug aan een leider die hen persoonlijk heeft geïnspireerd. Vraag is welke kenmerken deze leider heeft en welk gevoel de deelnemer bij deze leider heeft. Dit is de eerste bouwsteen voor de workshop “Hoe FIT ben jij?”.
Kenmerken van een inspirerende leider De inspirerende leider heeft veel kenmerken. Hij/zij is een charismatische visionair die ruimte geeft voor zelfsturing en persoonlijke ontwikkeling. De leider weet mensen uit te dagen en te enthousiasmeren voor vernieuwing. Authentiek en mensgericht geeft hij/zij vertrouwen en creëert hij/zij een veilige omgeving waarin mensen hun grenzen opzoeken en overschrijden. De leider geeft duidelijke kaders aan waarbinnen mensen hun verantwoordelijkheid kennen en nemen. Hij/zij stimuleert samenwerking en verbindt mensen met de collectieve ambitie. De leider heeft passie en humor. Hij/zij is vriendelijk en duidelijk.
Gevoel bij een inspirerende leider De inspirerende leider geeft mensen het gevoel dat ze gezien worden. Zij voelen zich erkend en gewaardeerd. De leider zorgt dat mensen zich serieus genomen voelen en vol vertrouwen zijn.
Mrs X De tweede bouwsteen voor de workshop is een interview met een voormalig VP van een multinational. Tijdens het interview wordt een leidinggevende Mrs X gekarakteriseerd. Deze leider is vanuit zakelijk oogpunt zeer succesvol. Klanten en directie waarderen en honoreren door haar behaalde resultaten. Medewerkers hebben een dubbel gevoel. Wie voor haar aanpak kiest, wordt door haar gekoesterd. Wie niet meedoet of -kan, valt af. Via het interview en vragen van deelnemers wordt duidelijk dat ondanks bepaalde successen Mrs X haar medewerkers belemmert het verschil te maken.
FIT-leiderschap De laatste bouwsteen voor de workshop is een presentatie van Alwin Notenboom over FIT-leiderschap. FIT staat voor Facilitate Inspire en Trust.Om mensen het beste uit zichzelf te laten halen en daarmee de beste resultaten te behalen, is het belangrijk dat een leider FIT is. Facilitate = heb persoonlijk contact met mensen. Geef duidelijke kaders aan, laat mensen binnen deze kaders vrij en sta open voor feedback op deze kaders. Inspire = geef de richting van de organisatie aan en verbind mensen met de missie en visie. Geef het voorbeeld van de gewenste houding en het gewenste gedrag. Verbind mensen. Trust = heb vertrouwen in het vakmanschap van mensen en geef hiervoor de juiste ruimte. Geef respectvol feedback.
FIT-leiderschap heeft een sterke relatie met het PMtD SSO Samenwerkingsmodel.
Workshop “Hoe FIT ben jij?” Drietallen interviewen elkaar over hun huidige persoonlijke FIT-score, waarbij een zelfgekozen FIT-element specifiek wordt besproken. Uitkomsten van de interviews worden plenair gedeeld en dienen als input voor een persoonlijke ansichtkaart. Met de ansichtkaart geeft iedereen zichzelf opdracht door te gaan met een goed ontwikkeld FIT-aspect, een aandachtspunt te verbeteren en te stoppen met wat niet werkt. Twee weken na de rond-de-tafel zorgt PMtD ervoor dat iedere deelnemer zijn/haar ansichtkaart ontvangt. Uit de groepsdiscussie blijkt dat iedereen een balans tussen de drie FIT-elementen belangrijker vindt dan op één of twee aspecten uit te blinken. Voorbeelden van breed gedeelde aandachtspunten zijn: vertrouw meer op je talenten, toon voorbeeldgedrag, maar schiet er ook niet in door en blijft dicht bij jezelf. De respectvolle confrontaties tussen deelnemers maken duidelijk dat vertrouwen geven vanuit jouw kracht het beste werkt. Uit de plenaire feedback blijkt dat de behoefte aan verbetering in leiderschapsvaardigheden, zich niet richt op één specifiek element van FIT leiderschap. De behoefte van de groep is verspreid over alle elementen.

Conclusie Om mensen te helpen het beste uit zichzelf te halen pak je als leider zelf je verantwoordelijkheid. Leg het niet buiten jezelf. De deelnemers geven aan dat de informele en vertrouwelijke setting van de rond-de-tafel heeft bijgedragen aan het delen van ervaringen en het opdoen van nieuwe inzichten. Ook de mix van bedrijfsleven en publieke sector ervaren de deelnemers als prettig.
Volgende “Ruimte voor Vakmanschap” rond-de-tafel Donderdag, 9 februari 2012
|